Hobby

Přemýšlíte, čím obohatit zahradu? Máme super tip! Vytvořte si okrasné rašeliniště

V přírodě je rašeliniště mokřadní společenství, rozeznávají se tři typy – vrchoviště, slatiny a přechodné rašeliniště. Z geologického hlediska je to vlastně ložisko. Z ekologického zase ekosystém rostlin a živočichů, kteří obývají stanoviště s vysokou hladinou vody bez přístupu vzduchu.
fialové plody

Rašelinový záhon

Je vlastně napodobenina zvláštního přírodního prostředí. Podobně jako například stavbou skalky napodobujeme životní prostředí vysokohorských trvalek nebo vřesovištěm podmínky okrajů lesa. Jeho založením vytvoříte zcela izolovaný ekosystém, který však může fungovat i v našich klimatických podmínkách. Pokud při jeho budování důsledně dodržíte všechny zásady, rostliny zasazené ve vřesovišti přežijí i silnější zimu. Dokonce i mnohé atraktivní druhy, jako jsou masožravky.
masožravá rostlina

Jak vybudujete základ?

Na rašeliniště si vymezte místo s dostatkem světla. Myslete na to, že jde vlastně o jezírko, které bude celé naplněno rašelinovým substrátem nasáklým dešťovou vodou.
První krok tedy bude to, že vyhloubíte jámu ve tvaru čočky hlubokou asi 0,5 až 1 metr. Je důležité, aby mělo jezírko mělkou, ale i dostatečně hlubokou zónu.
Další kroky se rovněž shodují s postupem při zakládání jezírka. Na dno uložte geotextilii, pak ho vysypte pískem nebo vystelte starými koberci. Takto zajistíte ochranu jezírkové fólie, která představuje poslední vrstvu. Nezapomeňte, že její tloušťka by měla být 0,3 až 0,5 mm. Fólie bude zadržovat vodu a znemožní její prosakování do okolního prostředí.
Potom na dno jámy, tedy na jezírkovou fólii opatrně umístěte velkou drenážní trubku, která bude sloužit jako zásobník.

Co dál?

Na kontrolu vodní hladiny a doplňování vody zabudujte i trubku, kterou na povrchu zamaskujte. Do jámy rašeliniště pak nasypte běžně dostupnou rašelinu, určitě však nepoužívejte substráty s přídavky hnojiva. Rašelina je schopná pohltit velké množství vody, čímž se podstatně zmenší její objem. Celý substrát viditelně sedne, proto ještě před vysázením dosypte tolik rašeliny, kolik bude třeba. Klidně i cosi navíc. Samotný povrch a přechod do další části zahrady vytvarujte podle sebe. Pěkný je však pozvolný a nenápadný přechod. Na ohraničení rašeliniště můžete vybudovat chodník, ať už ze dřeva nebo z kamenných desek.

Péče o umělé rašeliniště

Je docela lehká, stačí jen odstraňovat plevele a nemocné rostliny. Kromě toho pravidelně kontrolujte hladinu vody a v případě potřeby ji doplňte. Pozor! Vždy doplňujte jen takzvanou měkkou vodu, nejlépe dešťovou.

Přemýšlíte, čím obohatit zahradu? Máme super tip! Vytvořte si okrasné rašeliniště
3.7 (73.33%)3