Auto moto

Lidé na silnicích umírají zbytečně

Každý rok končí na šrotištích a skládkách tisíce automobilů v důsledku dopravních nehod. Hromada plechu, plastových a kovových dílů, za něž jste zaplatili příliš vysokou cenu v podobě pořizovacích nákladů na koupi vozu, povinného ručení a servisních prohlídek. Přitom podle statistických údajů je většina nehod zaviněna chybami a nepozorností samotných řidičů, dochází k nim naprosto zbytečně a dalo by se jim předejít. Jaké jsou nejčastější chyby mužů i žen za volantem:

nabourané auto

Blinkr

Ten ošidný blinkr. Docela obyčejná páčka se spínačem, která uvádí do provozu směrová světla. Mnozí z nás jej zapnou poměrně pozdě a někdy jej zapomenou i vypnout. Většina vozů je sice vybavena samovypíracím blinkrem, ale ten je vázán na pohybové čidlo volantu a stává se, že na něj není spolehnutí. Nebezpečí vznikne hlavně ve chvíli, kdy hraje autorádio a řidič běžící blinkr nezaregistruje ani na přístrojové desce.
odtahová služba

Předvídatelné chování

Bohužel většina řidičů není stoprocentně duchem přítomna a nesleduje provoz tak, jak by měli. Jejich chování je často nepředvídatelné a dokonce i oni sami nejsou schopni předvídat dopravní situace. Nejčastější příčinou nehod jsou právě nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze situace na silnici a také křečovité chování za volantem. Projevuje se to např. při jízdě na dálnici, kdy se z pruhu do pruhu přejíždí v příliš krátkém odstupu, anebo se rozhoduje na poslední chvíli prudce zbrzdit a odbočit na odpočívadlo k čerpací stanici. Ostatní řidiči pak instinktivně brzdí, a jestliže je doprovází rozjetý kamion, jeho brzdná dráha je delší a hromadné srážce pak nelze zabránit. Takové případy se v Evropě stávají každý den.
nabourané bmw

Zpětná zrcátka

Velmi častá a bohužel i osudná chyba, a to nejen začátečníků. Nesledovat situaci za sebou ve zpětných zrcátkách je při dnešním hustém provozu po zahájení předjíždění doslova o život. V Česku se začínají v posledních letech objevovat na silnicích pomníčky usmrcených osob, kde je uvedena příčina nehody. Ta bývá někdy tak banální, až byste žasli. A tak se někdy u nějakého pomníčku na okamžik zastavte, abyste si přečetli, že právě tady se pan Honza nepodíval do zrcátka a řidička vozidla jedoucího za ním kvůli tomu zemřela při převozu do nemocnice.