Nezařazené

Automobilky si ochranné známky názvu vozů musí zaregistrovat

Soudným lidem připadne zvláštní, proč by měla každá automobilka chránit jména svých výrobků pomocí ochranné známky. Slušným lidem zkrátka nepřijde na mysl nápad, že by vyráběli nějaké zboží pod stejným názvem, vždyť by to poškodilo dobré jméno nejen původního výrobku, ale i jméno jejich. Napadlo by Vás, vyrábět čokoládové tyčinky s názvem Škoda Octavia? Nebo stolní ventilátor Audi A6? Jistě, to jsou možná absurdní příklady, ale budete se divit, i takoví lidé žijí mezi námi, kteří záměrně zneužívají vžitých názvů výrobků pro svůj vlastní prospěch a zisk.
diesel tdi

Každý rok nové případy zneužívání chráněného názvu výrobku

Např. automobilka Škoda, podle vyjádření Pavla Jíny ze společnosti Škoda Auto, řeší každý rok desítky zneužití ochranné známky Škoda. Týká se to především padělků náhradních dílů pro osobní vozy. Vlastnictví ochranné známky je v tomto případě důležité, aby bylo možno zákonným způsobem zakázat výrobu takových součástek. Postupuje se pak v každém řešeném případu individuálně s pomocí obchodního práva, které způsob ochrany vlastnictví ochranné známky definuje a upravuje.
motor a kola

Rejstřík ochranných známek

Ochranná známka se před jejím vystavením musí zapsat do tzv. rejstříku ochranných známek a týká se to nejen výrobků, ale i poskytovaných služeb. Standardem je vždy zásada, aby jméno služby či výrobku odpovídalo jejímu účelu. Každá ochranná známka se zapisuje do rejstříku na deset let a po uplynutí této doby se registrace buď prodlužuje, nebo naopak na přání vkladatele zaniká. Nutno podotknout, že se ochrana jména vztahuje i na různé zaměnitelné varianty, takže např. u vozu Škoda Karoq se za podobné varianty považují názvy „Caroq, Carok, nebo Karok“.
Ochranná známka se vztahuje sice na konkrétní výrobek, ale pokud by někdo chtěl známku zneužít i v jiném oboru, např. použít jméno automobilu za účelem výroby kupř. pánských obleků, toto není rovněž přípustné.