Auto moto

Vybírejte pouze kvalitní olej

I naprostý laik, který nikdy neřídil auto ví, že by mělo pro zdárné fungování být v dokonalém nebo alespoň dostačujícím technickém stavu. Alfou a omegou každého vozidla je pak motor, který ho pohání. Aby běžel přesně tak jak má, je nutné ho jednou za čas nakrmit kvalitním olejem, jinak se bude zadrhávat a po delší době se může i úplně zadřít, což v těch nejhorších případech může skončit nutností výměny stávajícího vozidla za nové. Hlavně proto byste na výměnu oleje neměli zapomínat. Jak ale rozpoznat ten pravý?

motor závoďáku


Pokud patříte do kategorie řidičů, kteří mají problém rozeznat benzín od nafty, měli byste výměnu oleje raději nechat na profesionálech, tedy na autoservisu. Tam vám při jednom mohou auto i kompletně prohlédnout, případně provést některé dílčí úpravy. Je dobré do servisu brát vozidlo pravidelně. Bude to sice něco stát, ale alespoň získáte pocit jistoty, který bývá k nezaplacení. Řidiči, kterým výměna oleje nedělá žádné větší problémy by ale také měli zbystřit. Ne vždy totiž do svého motorového miláčka lijí ten správný typ.


Pro každé vozidlo je vhodný jiný typ oleje. Nevíte-li, který je dobrý zrovna pro to vaše, všechny potřebné údaje najdete v servisní knížce, které se ke každému vozidlu běžně dodávají, případně vám může pomocí informační štítek na motoru.
motorový olej

Pokud patříte mezi zapomnětlivce a nevíte, kde vaše servisní knížka je a štítek na motoru chybí, budete se muset tak či onak obrátit na odborníky, kteří vám dle typu a stáří vašeho vozidla adekvátní olej doporučí. Nemusíte si vždy kupovat olej té stejné značky. Musíte ale vždy koupit typ, který má stejnou viskozitní třídu jako ten, který běžně používáte. V opačném případě může dojít k nežádoucím problémům, které vás opět dostanou do servisu. To však hrozí při dlouhodobém užívání. Při jednom či dvou pomýleních by se nic stát nemělo.