Nákupy

Shopaholismus

Každý si pod tímto pojmem představí něco jiného. Pro nikoho je to utrpení a pro někoho záliba. Někdo si pod tím představí jen nudnou rutinou práci, která představuje dokoupení nezbytně nutných věcí jako například předměty osobní hygieny nebo jídlo.
nakupování s kávou
Jiným a nejen ženám, jak si dnešní společnost myslí, přináší nakupování jistý pocit štěstí. Několik jedinců si tak kompenzuje špatnou náladu, a dokonce se objevují i případy závislosti na nakupování.
Tato závislost propukla nejvíce v moderní době a je to pro takové jedince jistou drogou. Takové chování sebou samozřejmě nese několik problémů, které nelze brát na lehkou váhu. Jednak to bere spoustu času, znemožnění nakupování je pro ně předmětem úzkosti a v neposlední řadě mohou být takové osoby velké finanční problémy. Konkrétně hovoříme přibližně asi o pěti až deseti procenty celé populace.
Ani finanční problémy ale tyto lidi neodradí. Pokud by jim byla jejich neřest odmítnutá mohlo by u nich nastat nepříjemných psychických problémů, a proto pouhý zákaz není řešením. U shopaholica může nastat situace, kdy si neustále půjčuje nové a nové peníze, aby si mohl kupovat zbytečnosti, které ani nepotřebuje. Což samozřejmě vede k dalším problémům, které mohou končit až osobním bankrotem.
dívka s taštičkami
Nebezpečím této závislosti je nová možnost zakoupit si nepřehledné množství balíčků, které si můžete nechat poslat po celé České republice, a tak před okolím více skrývat své zakoupené zboží. Dále se internet hemží vyskakujícími reklamami, kterým je těžké odolat. Neustále nás obklopují a nutí nás co nejvíce nakupovat což pro tyto lidi může být jako reklama na drogy a bohužel to má také někdy drtivé následky.
Závislost neboli shopaholismus je opravdová psychická porucha, která se nesmí zaměňovat za pouhou neřest a při výskytu symptomů se také musí léčit jinak by mohlo dojít k drtivému pádu.