Dům a zahrada

Rozhodli jste se stavět? Na tohle vás nikdo neupozorní

Máte nějaký ten rozpočet, ale nyní je třeba dostat se k věci – postavit dům, stodolu, chatu, cokoliv. Je to vlastně jedno. Můžete si zvolit dvě cesty. Buďto to postavíte sami s pomocí známých, vlastních řemeslníků, vlastních odborníků a s vlastním plánem v hlavě. Anebo to od začátku svěříte nějaké společnosti či jedinci, co to za vás postaví. Obě dvě jsou lákavé možnosti z mnoha různých důvodů, my se však budeme zaměřovat na něco úplně jiného.
svatba zdi.jpg

 

1)      Bude to stát více?

Odpověď je jednoduchá, ano. Vždycky se plánuje a počítá s nějakým pevným rozpočtem, objektivní realita je však taková, že se bude muset dokupovat a doplácet. Ze začátku to mohou být malé nesrovnalosti, později to mohou být podstatné nedostatky, pro které se bude muset i stavba přerušit. Nikdo vám neřekne předem pevnou částku, se kterou byste měli počítat. Někdy to prostě jenom nejde určit. A nikdy nevíte, co se za dobu stavby děje. Ať už to všechno plánujete vy nebo společnost, vždycky budete také vy ten, kdo bude muset vynaložit extra finanční prostředky – a spousta lidí ztroskotá hned tady. Ono se to ani nemusí zdát, ale možná stavba zabere více, než se čekalo.


2)      I tak budete muset běhat okolo

Ať už možnost jedna či dvě, vždycky budete muset běhat okolo. Jedině, že byste si opravdu připlatili anebo bezmezně věřili jinému, že vám to postaví podle představ. A není to jenom občasná káva dělníkům či svačina, která je spíše závazkem mravním, ale také vyřizování a rozhodování se při nejrůznějších problémech, které mohou nastat.
panáček u domu.jpg

3)      Než se vůbec ke stavbě dostanete

Tak to potrvá hodně dlouho. Možná vám to nikdo neřekl, ale než se sežene povolení a než se zeptáte všech sousedů, jestli jim to nebude vadit, tak to si pěkně naběháte. Taky je to jedna z věcí, které nikdo nemusí mít rád – chodit za sousedy a ptát se.

 

Je těch problémů opravdu o tolik méně, že by se vyplatila ta společnost? Nezdá se.