Nákupy

Proč dnes již v bytech nejsou vestavěné skříně tak běžné?

Pokud se stěhujete do nového domu či bytu, je pravděpodobné, že zde nenajdete prakticky žádný nábytek. Ten si musíte buď přivézt se svého předchozího bydliště, nebo koupit. Je to samozřejmě proto, že i prodávající si chce odvézt svůj majetek, a nábytek mezi něj rozhodně patří.

Ovšem existoval druh, který odvézt zkrátka nešel, nebo pouze s velkými problémy. Jednalo se o vestavěné skříně. Ty byly ještě poměrně nedávno součástí každého panelákového bytu. Ta mohla být umístěna kdekoliv, i když nejčastěji jsme ji našli v předsíni, kde sloužila jako šatní skříň, a v kuchyni, kde sloužila jako špajz.

vestavenybotnik

Faktem však je, že se dnes prakticky nepoužívají. Najdeme je tak obvykle pouze ve starších bytech, a i zde byly mnohdy svými majiteli zrušeny, a nahrazeny například poličkami. To má samozřejmě svůj důvod.

Tím hlavním je, že zatímco dříve byla v módě jakási uniformita, kdy prakticky všechny byty vypadaly stejně, dnes je naopak trendem individualita. Tomu pak odpovídá i nabídka obchodů s nábytkem. A je jasné, že pokud si chceme svůj domov zařídit přesně podle sebe, pak je možné, že se nám skříň na daném místě zrovna nebude líbit. I proto byly postupně rušeny.

To však neznamená, že zcela zmizely. Místo toho si našly nový úděl. Faktem je, že některé domy a byty mají výklenky atypických rozměrů. Pokud sem chceme dát nějaký nábytek, je potřeba jej nechat vyrobit na míru. A zde právě přichází vestavěné skříně ke slovu.

vestavenaskrin

Samozřejmě jsou podstatně dražší, než tomu bylo dříve, a zdaleka ne každý si je může dovolit. I proto je najdeme tak vzácně. To však neznamená, že máme smůlu. Pokud si nemůžeme dovolit nábytek na míru, lze jej nahradit mnohem levnějšími poličkami. Ty splní prakticky stejný účel, a při troše šikovnosti je můžeme vyrobit i sami. I proto je to mnohem využívanější řešení. Přeci jen, i tady platí, že o peníze jde až na prvním místě.