Nákupy

Kešu: pamlsek z pestré říše oříšků

Jedním z oblíbených druhů ze skupiny oříšků je určitě nepravý plod ledvinovníku západního, který všichni známe jako kešu.

Ledvinovník je zajímavý a vzhledný strom dorůstající se až 12 metrů. Bohužel k růstu potřebuje tropické klima, tak ho v Evropě pěstovat nelze. Čile se k nám ale dováží ze zemí s tropickým pásmem, kde se ledvinovníku daří. Z botanického hlediska jsou potom chutné plody, které vydáváme za oříšky vlastně nažky, kterých se ročně na světě sklidí 5 milionů tun. Do Evropy se vozí z Afriky a také z Vietnamu.

kešu1

Kešu oříšky jsou vítaným pamlskem, pokud potřebujete rychle zahnat hlad. Stačí mít v kapse malý pytlík oříšků a spolehlivě se nasytíte a vyhnete se tak kupování nezdravých jídel v rychlém občerstvení.

Jestliže máte zlozvyk večer u televize pojídat něco dobrého, tak určitě vám prospějí spíše oříšky, než smažené a přesolené brambůrky. Ořechy mají na rozdíl od jiných pamlsků celou řadu zdraví prospěšných látek. Lidé, kteří pravidelně oříšky konzumují, mají mnohem menší výskyt infarktů a cévních chorob. Kešu, stejně jako ostatní oříšky, obsahují sice velké množství tuků, ale přes polovinu z nich tvoří nenasycené tuky, které jsou lidskému zdraví prospěšné. Tyto oříšky jsou velice často zařazované do středomořské diety.

kešu

Výhodou kešu ořechů 1 kg Naklíčeno je jejich menší kalorická hodnota v porovnání z jinými ořechy. Diabetici by si ovšem měli dát pozor na obsah sacharidů, který je zase o poznání větší. Stejně jako ostatní ořechy, i kešu obsahuje celou řadu minerálních látek. Ve velké míře je zdrojem hořčíku, dále také vápníku, fosforu, mědi, draslíku, selenu a železa. Železo nás organismus nejlépe přijímá dopoledne, proto hrstka kešu jako dopolední svačinka tělu prospěje. Železo potřebujeme pro dobrou krvetvorbu.

Díky obsaženým minerálům a vitamínům jsou tyto oříšky prospěšné pro naše oči, sliznice a také pokožku. Jsou také pomocníkem ke snížení hladiny cholesterolu. Výrazně zlepšují náladu, posilují nervový systém, bojují proti podrážděnosti, depresím a únavě. To je v dnešní době docela užitečná věc.