Nákupy

Budoucnost patří výbojkám

Jestliže potřebujeme světelný zdroj pro venkovní použití, sáhneme většinou po některém moderním světle, u kterého budeme mít jistotu, že se vyznačuje dlouhou trvanlivostí a také úsporou energie. Jednou z možností je sodíková výbojka. Toto svítidlo má uvedené vlastnosti, a navíc se vyznačuje vysokou účinností. Poznáte ho velice snadno podle monochromatického žlutého světla.

lucerna

  • Většinou se tato světla využívají k osvětlení různých sportovišť nebo pro účely veřejného osvětlení.

Velkou výhodou je dobrá viditelnost i za husté mlhy. Tento druh výbojek je mnohem bezpečnější nežli více známá rtuťová výbojka, která obsahuje nebezpečnou rtuť. Proto se také více instaluje do interiérů. Za další velký přínos považují uživatelé také dlouhou životnost.

  • Sodíková výbojka se vyrábí ve dvou variantách.
    1. Nízkotlaká.
    2. Vysokotlaká.

Výhody vysokotlaké poznali pěstitelé rostlin, kteří je používají převážně do skleníků. Podporují totiž růst rostlin i jejich kvetení.

Zajímavý efekt stmívání

Dalším světelným zdrojem, který nachází čím dál většího uplatnění, je výbojka metalhalogenidová.

  • Tu bychom mohli zahlédnout v různých obchodních centrech nebo jiných veřejných prostorách.
  • Osvětlují se jí i příjezdové cesty.

skleník

Je oblíbená především pro své příjemné světlo bílé barvy a také proto, že dobře snáší dlouhodobé užívání. Kromě toho se do ní dá nainstalovat elektronický předřadník. Ten umožní jeden zajímavý efekt, kterým je stmívání. Tato světla také odolávají změnám venkovních teplot i mechanickému poškození. Jsou v podstatě univerzálními, protože dokáží osvětlit velké i malé prostory. Je pravda, že jak sodíková, tak i halogenidová výbojka je finančně náročnější, ale jejich pozitivní vlastnosti a velké možnosti využití tento zdánlivý nedostatek jistě dovedou zastínit. Je tedy jisté, že se budou uplatňovat ve stále větším měřítku.