Peníze

Ušetřete peníze na cestování – 12 rad, které fungují.

1. Přestěhování
Možná máte své vlastní království, možná nějaký malý byt a platíte 13 000 korun a více měsíčně za energie a služby. Ale stále potřebujete mít svůj byt, když jedete na pár týdnů nebo měsíců pryč? Pravděpodobně ne. Přemýšlejte o tom, že se ho vzdáte a například se přestěhujte do společného bytu. Nebo se vraťte domů, pokud vycházíte dobře s rodiči. Další možností je pronajmutí vašeho bytu cizím lidem.
 lupa u peněženky
2. Prodej
Pokud se stěhujete a balíte, podívejte se na své věci. Pravděpodobně najdete spoustu věcí, které už nepotřebujete. Dobrý nápad je sesbírat věci a prodat je přes aukční weby a bazary. Tak můžete určitě vydělat pár stovek k dobru.
 
3. Definujte si cíl úspory
Dokonce i když stanovení cíle úspory nepřináší přímé peníze, pomůže vám věnovat pozornost vašim výdajům. Pokud víte, že chcete mít po roce na účtě 48 000 Kč, musíte ušetřit 4000 Kč měsíčně. Navíc je vždy dobré mít na mysli cíl, protože pak je snazší šetřit!
 
4. Vytvořte spořicí účet
Když už spoříte, založte si spořící účet. To vás motivuje k ukládání peněz ještě více a přivádí blíže k vašemu cíli. Navíc peníze jsou "pryč" a nejsou tak snadno dostupné, což snižuje pravděpodobnost, že je utratíte.
 
5. Zrušte mobilní tarif
Stále máte drahou mobilní telefonní smlouvu? Pak ji ukončete co nejrychleji. Dnes většina lidí místo SMS používá WhatsApp, Facebook Messenger nebo podobně. Předplacená karta vám nikdy nezpůsobí žádné vysoké měsíční náklady.
 
6. Zrušte předplatné
Máte novinové předplatné? Pak ho zrušte také a ušetříte. Pokud jste například na cestě, nebudete časopisy potřebovat. Můžete si přečíst většinu z toho na internetu.
 
7. Vezměte druhou práci
Další skvělý způsob, jak ušetřit peníze na svůj sen, je přijmout vedlejší práci. Pokud máte od pondělí do pátku běžný pracovní týden, mohli byste například o víkendech nebo možná i po večerech vykonávat nějakou druhou práci. I když je to velmi vyčerpávající a raději byste si užívali volného času, pak vždy přemýšlejte o svém cíli a vašem snu!
 
8. Online freelancing
Nemáte náladu na druhou práci, ale máte znalosti v oblasti grafického a webového designu, programování, copywritingu nebo překladu? Pak tyto své zkušenosti můžete využít a nabídnout se jako pracovní síla na volné noze.
 cestování ve vesmíru
9. Prodejte auto
Vlastníte auto? Pryč s ním! Během cest určitě nebudete řídit, ale také každý rok zaplatíte hodně za pojištění. Pokud ho dokonce prodáte, možná – v závislosti na stavu a věku vašeho auta – získáte další finance na vaše cestování.
 
10. Vařte si sami
Zkuste si vařit sami, ušetříte. Je to také zábava.
 
11. Méně navštěvujte bary a podobné podniky.
Choďte méně do barů a nočních klubů. Místo toho pozvěte své přátele do vašeho domova a zajistěte příjemné posezení.
1.     Můžete mluvit mnohem lépe a nemusíte křičet na sebe, jako na diskotéce.
2.     Každý může přinést něco, a tak náklady jsou výrazně nižší.
 
12. Zastavte kouření
I když se to snadno řekne, pokud kouříte, zastavte ho! Nebo alespoň uberte. Není to dobré pouze pro vaše cestovní prostředky, ale také pro vaše zdraví.